| Manufacturer Part Number: | AQV252A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9150 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQV252A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQV252A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AQx REACH Cert of Compliance How to Read Date Codes | |
| Mfg Application Notes | Working with Optically-Isolated Relays | |
| Product Training Modules | PhotoMOS Solid State Relays | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Featured Product | PhotoMOS™ Relays | |
| Online Catalog | PhotoMOS™ AQV Series | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQV | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 1.4 Ohm | |
| Load Current | 400mA | |
| Voltage - Input | 1.14VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 60 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 6-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQV252A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQV252A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQV252A is new and unused, you can buy AQV252A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQV252A.
| LGY2Z471MELA | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2Z471MELA.pdf | |
| GRM1557U1H8R5CZ01D | 8.5pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1557U1H8R5CZ01D.pdf | |
| LELBXB1-39394-60-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LELBXB1-39394-60-V.pdf | |
| SBRD8350T4G | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount DPAK-3 | SBRD8350T4G.pdf | |
| AD9525BCPZ-REEL7 | IC CLOCK GENERATOR PLL 48-LFCSP | AD9525BCPZ-REEL7.pdf | |
| MB90F497GHZPF-G | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-PQFP (20x14) | MB90F497GHZPF-G.pdf | |
| ST3485EIYDT | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SO | ST3485EIYDT.pdf | |
| XZVG54W-1 | Green 570nm LED Indication - Discrete 2.1V 0805 (2012 Metric) | XZVG54W-1.pdf | |
| ELM 1-710 | LED MT SR VERT | ELM 1-710.pdf | |
| VI-JNK-MY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-JNK-MY-S.pdf | |
| CRGH1206J16R | RES SMD 16 OHM 5% 1/2W 1206 | CRGH1206J16R.pdf | |
| ASC49DREH-S93 | CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET | ASC49DREH-S93.pdf | |
| FCC17A15PC20B | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17A15PC20B.pdf |