| Manufacturer Part Number: | AQV215A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9449 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQV215A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQV215A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AQx REACH Cert of Compliance How to Read Date Codes | |
| Mfg Application Notes | Working with Optically-Isolated Relays | |
| Product Training Modules | PhotoMOS Solid State Relays | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Featured Product | PhotoMOS™ Relays | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PhotoMOS™ AQV Series | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQV | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 4 Ohm | |
| Load Current | 320mA | |
| Voltage - Input | 1.14VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 100 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 6-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQV215A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQV215A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQV215A is new and unused, you can buy AQV215A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQV215A.
| CL10B334KO8NNNC | 0.33µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B334KO8NNNC.pdf | |
| 155MWR100K | 1.5µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Axial 0.354" Dia x 1.063" L (9.00mm x 27.00mm) | 155MWR100K.pdf | |
| 8N3DV85FC-0101CDI8 | VCXO IC 125MHz, 156.25MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0101CDI8.pdf | |
| DAC8043AFRU | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-TSSOP | DAC8043AFRU.pdf | |
| CLC031VEC | IC DESERIAL/DESCRMBLR VID 64TQFP | CLC031VEC.pdf | |
| VE-21R-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-21R-MX-F3.pdf | |
| V24A28M300BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W | V24A28M300BN3.pdf | |
| MS3454W16-12P | 1 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | MS3454W16-12P.pdf | |
| CA06EW16-11SB14 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06EW16-11SB14.pdf | |
| 67-BSF-060-4-12 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 67-BSF-060-4-12.pdf | |
| 833-87-062-10-287101 | 62 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-87-062-10-287101.pdf | |
| 0442-0-15-15-11-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.015" ~ 0.020" (0.38mm ~ 0.51mm) No Tail Solder | 0442-0-15-15-11-27-10-0.pdf | |
| RT0603CRE07432RL | RES SMD 432 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE07432RL.pdf | |
| RN65E2500BR36 | RES 250 OHM 1/2W .1% AXIAL | RN65E2500BR36.pdf |