| Manufacturer Part Number: | AQV214A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9438 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQV214A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQV214A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AQx REACH Cert of Compliance How to Read Date Codes | |
| Mfg Application Notes | Working with Optically-Isolated Relays | |
| Product Training Modules | PhotoMOS Solid State Relays | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Featured Product | PhotoMOS™ Relays | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PhotoMOS™ AQV Series | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQV | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 50 Ohm | |
| Load Current | 120mA | |
| Voltage - Input | 1.14VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 400 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 6-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQV214A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQV214A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQV214A is new and unused, you can buy AQV214A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQV214A.
| TCX371U050L1C | 370µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 216 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | TCX371U050L1C.pdf | |
| NTZD3154NT2G | MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT563 | NTZD3154NT2G.pdf | |
| 4302-006LF | 0.015µF Feed Through Capacitor 50V 10A Axial | 4302-006LF.pdf | |
| PS2532-2 | Optoisolator Darlington Output 5000Vrms 2 Channel 8-DIP | PS2532-2.pdf | |
| RT0603DRE073K6L | RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE073K6L.pdf | |
| RMM43DRSH | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | RMM43DRSH.pdf | |
| DJT10E19-35PA | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DJT10E19-35PA.pdf | |
| KJB7T13F8PA | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T13F8PA.pdf | |
| DJT16F23-53SC-LC | 53 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DJT16F23-53SC-LC.pdf | |
| 172-E37-201-021 | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 172-E37-201-021.pdf | |
| 0015916147 | 14 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0015916147.pdf | |
| CP000320R00JE66 | RES 20 OHM 3W 5% AXIAL | CP000320R00JE66.pdf |