| Manufacturer Part Number: | AQV204A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9026 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQV204A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQV204A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AQx REACH Cert of Compliance How to Read Date Codes | |
| Mfg Application Notes | Working with Optically-Isolated Relays | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Online Catalog | PhotoMOS™ AQV Series | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQV | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 16 Ohm | |
| Load Current | 150mA | |
| Voltage - Input | 2.3VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 400 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 6-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQV204A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQV204A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQV204A is new and unused, you can buy AQV204A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQV204A.
| K271K10X7RH5TL2 | 270pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K271K10X7RH5TL2.pdf | |
| VJ0805D111FXCAR | 110pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D111FXCAR.pdf | |
| ESC28DREI-S93 | CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET | ESC28DREI-S93.pdf | |
| EZ80F920020MOD | eZ80® Acclaim!® Embedded Module eZ80F92 20MHz 8KB (Internal), 128KB (External) 128KB | EZ80F920020MOD.pdf | |
| PIC12CE519-04I/SN | PIC PIC® 12C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 8-SOIC | PIC12CE519-04I/SN.pdf | |
| SN74AHC573NSR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SO | SN74AHC573NSR.pdf | |
| LM2662M/NOPB | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin, Vin/2 1 Output 200mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM2662M/NOPB.pdf | |
| DH06D2415A | DCDC CONVERTER +/-15VOUT 6W | DH06D2415A.pdf | |
| VE-JTY-CZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W | VE-JTY-CZ-F1.pdf | |
| 70RCK24-HS | I/O Module Rack 24 Channel | 70RCK24-HS.pdf | |
| AF0603JR-0720ML | RES SMD 20M OHM 5% 1/10W 0603 | AF0603JR-0720ML.pdf | |
| 2M801-009-07ZNU8-2PA | M801 2C 2#16 PIN RECP OM | 2M801-009-07ZNU8-2PA.pdf | |
| 311-87-133-41-001101 | 33 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 311-87-133-41-001101.pdf | |
| 0190440182 | Ring Terminal Connector 1/4 Stud Circular 14-16 AWG Crimp | 0190440182.pdf |