| Manufacturer Part Number: | AIRD-06-152K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9739 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 1.26 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-06-152K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-06-152K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-06.pdf AIRD-06.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-06 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | 2.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.26 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 15 @ 50kHz | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-06-152K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-06-152K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-06-152K is new and unused, you can buy AIRD-06-152K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-06-152K.
| CL02C180JO2ANNC | 18pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | CL02C180JO2ANNC.pdf | |
| 0215010.MRET5P | FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM | 0215010.MRET5P.pdf | |
| 1196993-5 | Terminal Inline, Individual Openings (Parallel) Connector Crimp 779-2680 CMA Blue, Blue Stripe | 1196993-5.pdf | |
| FIT106-2-B | 197µH Unshielded Toroidal Inductor 4.8A 106 mOhm Max Radial | FIT106-2-B.pdf | |
| PIC24EP32MC202-H/SO | PIC PIC® 24EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24EP32MC202-H/SO.pdf | |
| X40021S14IZ-AT1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 14-SOICN | X40021S14IZ-AT1.pdf | |
| TC1301A-FHAVUATR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.8V, 2.6V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-MSOP | TC1301A-FHAVUATR.pdf | |
| VI-J1X-CX-S | CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W | VI-J1X-CX-S.pdf | |
| NCP5810DGEVB | NCP5810 - DC/DC, Positive and Negative 2, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | NCP5810DGEVB.pdf | |
| MCR18EZPF78R7 | RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZPF78R7.pdf | |
| CIR020R-40A-60S | 60 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR020R-40A-60S.pdf | |
| 552412-1 | 90 DEG COVER KIT 14 POS 2 PC PT | 552412-1.pdf | |
| 103976-9 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 103976-9.pdf |