| Manufacturer Part Number: | AIRD-03-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 9A 32 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-03-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-03-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-03.pdf AIRD-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9A | |
| Current - Saturation | 14A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 32 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1Hz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.100" Dia (28.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-03-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-03-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-03-820K is new and unused, you can buy AIRD-03-820K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-03-820K.
| SIT1618AA-12-33E-16.000000E | OSC XO 3.3V 16MHZ OE | SIT1618AA-12-33E-16.000000E.pdf | |
| BAV70LT1 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 70V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | BAV70LT1.pdf | |
| LMP92001SQE/NOPB | Analog Monitor/Control Circuit 12 bit I²C 54-WQFN (10x5.5) | LMP92001SQE/NOPB.pdf | |
| AT24CS01-SSHM-B | IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8SOIC | AT24CS01-SSHM-B.pdf | |
| REC7.5-2409SRW/H3/A/M | CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT | REC7.5-2409SRW/H3/A/M.pdf | |
| VE-JTN-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-JTN-EY-F1.pdf | |
| NPS48-M | AC/DC CONVERTER 48V 45W | NPS48-M.pdf | |
| PLA140S | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | PLA140S.pdf | |
| RYM36DTKT | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | RYM36DTKT.pdf | |
| DTS26F23-35SE-LC | 100 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F23-35SE-LC.pdf | |
| 94544-410HLF | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 94544-410HLF.pdf | |
| 1236180000 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1236180000.pdf | |
| PHP00805E3480BBT1 | RES SMD 348 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E3480BBT1.pdf |