| Manufacturer Part Number: | AIRD-03-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9316 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5A 80 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-03-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-03-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-03.pdf AIRD-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.5A | |
| Current - Saturation | 8.7A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1Hz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.100" Dia (28.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-03-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-03-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-03-221K is new and unused, you can buy AIRD-03-221K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-03-221K.
| CL10C152JB8NFNC | 1500pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C152JB8NFNC.pdf | |
| BK/C520-250MA | FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG | BK/C520-250MA.pdf | |
| ERZ-E10A201 | VARISTOR 200V 4.5KA DISC 11.5MM | ERZ-E10A201.pdf | |
| SPC5604BK0CLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5604BK0CLL6.pdf | |
| M38238G8HP#U0 | 740 740/38000 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (32K x 8) QzROM 80-LQFP (12x12) | M38238G8HP#U0.pdf | |
| TPS62624YFFR | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 600mA 6-UFBGA, DSBGA | TPS62624YFFR.pdf | |
| R0.5S12-1215 | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5S12-1215.pdf | |
| VI-2N2-IW | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-2N2-IW.pdf | |
| RMCF0201FT68K1 | RES SMD 68.1K OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT68K1.pdf | |
| 0522072885 | 28 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 0522072885.pdf | |
| 322-87-163-41-001101 | 63 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 322-87-163-41-001101.pdf | |
| RLR07C1782FSRSL | RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1782FSRSL.pdf |