| Manufacturer Part Number: | AIRD-03-122K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9210 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2mH Unshielded Wirewound Inductor 2A 462 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-03-122K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-03-122K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-03.pdf AIRD-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | 3.7A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 462 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1Hz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.100" Dia (28.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-03-122K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-03-122K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-03-122K is new and unused, you can buy AIRD-03-122K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-03-122K.
| CGA5L3X5R1H106M160AB | 10µF 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X5R1H106M160AB.pdf | |
| VJ1206Y223JXBMC | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206Y223JXBMC.pdf | |
| ECC22DPGN | CONN EDGECARD 44POS .100" | ECC22DPGN.pdf | |
| VS-ST333C08CFL1 | SCR 800V 1435A Standard Recovery Chassis Mount TO-200AB (E-Puk) | VS-ST333C08CFL1.pdf | |
| CAT24M01LI-G | IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8DIP | CAT24M01LI-G.pdf | |
| PC3SD21NXZCF | Optoisolator Triac Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | PC3SD21NXZCF.pdf | |
| 450D502KSD8 | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug | 450D502KSD8.pdf | |
| JS1F-B-24V | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole | JS1F-B-24V.pdf | |
| ACC43DREN-S734 | CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET | ACC43DREN-S734.pdf | |
| TXR54AA00-2012AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 3/16-18 UNEF 20, 37 | TXR54AA00-2012AI.pdf | |
| 10079248-12103LF | 240 Position RDIMM DDR3 SDRAM Socket Surface Mount | 10079248-12103LF.pdf | |
| TSW-145-17-L-D | 90 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-145-17-L-D.pdf | |
| TSW-101-08-S-S | 1 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Gold | TSW-101-08-S-S.pdf |