| Manufacturer Part Number: | AIRD-03-101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9066 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 9A 34 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-03-101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-03-101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-03.pdf AIRD-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9A | |
| Current - Saturation | 13A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 34 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1Hz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.100" Dia (28.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-03-101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-03-101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-03-101K is new and unused, you can buy AIRD-03-101K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-03-101K.
| 04023A240JAT2A | 24pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04023A240JAT2A.pdf | |
| C901U150JYNDCAWL35 | 15pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C901U150JYNDCAWL35.pdf | |
| EBA32DCWI-S288 | CONN EDGECARD 64POS .125" | EBA32DCWI-S288.pdf | |
| LQP15MN4N7B02D | 4.7nH Unshielded Thin Film Inductor 160mA 600 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | LQP15MN4N7B02D.pdf | |
| 3094R-393GS | 39µH Unshielded Inductor 84mA 7 Ohm Max 2-SMD | 3094R-393GS.pdf | |
| ATSAM4N8CA-AU | ARM® Cortex®-M4 SAM4N Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4N8CA-AU.pdf | |
| Z8F0413SJ005SG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 4KB (4K x 8) FLASH 28-SOIC | Z8F0413SJ005SG2156.pdf | |
| VE-J5Z-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VE-J5Z-IY-F2.pdf | |
| TVP00RS-19-88P-P35AD | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RS-19-88P-P35AD.pdf | |
| 0351640600 | 6 Position Rectangular Housing Connector Board-In Natural 0.098" (2.50mm) | 0351640600.pdf | |
| 614-87-304-31-012101 | CONN IC DIP SOCKET 320POS GOLD | 614-87-304-31-012101.pdf | |
| 0387090455 | 3 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387090455.pdf | |
| 4116R-2-182LF | RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16DIP | 4116R-2-182LF.pdf | |
| RN55D15R8FR36 | RES 15.8 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55D15R8FR36.pdf |