| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9399 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 430 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | 3.7A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 430 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-681K is new and unused, you can buy AIRD-02-681K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-681K.
| K221K15X7RK5TL2 | 220pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K221K15X7RK5TL2.pdf | |
| 0538-073-B-2.5-11LF | 2.5 ~ 11pF Trimmer Capacitor 200V Top Adjustment Chassis Mount 0.375" Dia (9.53mm) | 0538-073-B-2.5-11LF.pdf | |
| 1445716-8 | CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP | 1445716-8.pdf | |
| HCC07DREN | CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET | HCC07DREN.pdf | |
| 963840-1 | Terminal Crimp on Receptacle Connector Crimp | 963840-1.pdf | |
| DS100KR401SQE/NOPB | Buffer, ReDriver 8 Channel 10.3Gbps 54-WQFN (10x5.5) | DS100KR401SQE/NOPB.pdf | |
| NJM79L05UA-TE1 | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 100mA SOT-89-3 | NJM79L05UA-TE1.pdf | |
| REC3-1205DRW/H2/A/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT | REC3-1205DRW/H2/A/SMD/CTRL-R.pdf | |
| BACC63BP12H3S7H | 3 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking, Shielded | BACC63BP12H3S7H.pdf | |
| DAM3W3PNMB77 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 3 (Coax or Power) Position | DAM3W3PNMB77.pdf | |
| FN9280-10-100 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | FN9280-10-100.pdf | |
| YK60210330J0G | 10 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK60210330J0G.pdf | |
| 1703500000 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1703500000.pdf |