| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9061 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 305 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | 5.2A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 305 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-331K is new and unused, you can buy AIRD-02-331K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-331K.
| K151M10X7RH53L2 | 150pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K151M10X7RH53L2.pdf | |
| ADSP-21363KBC-1AA | IC DSP 32BIT 333MHZ 136CSBGA | ADSP-21363KBC-1AA.pdf | |
| LMV344MTX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | LMV344MTX.pdf | |
| ISL62391CIRTZ | Power Supply Controller Power Supply Controller, Notebook Computers 28-TQFN (4x4) | ISL62391CIRTZ.pdf | |
| VI-BWY-IY | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-BWY-IY.pdf | |
| CRCW04021R60FKED | RES SMD 1.6 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04021R60FKED.pdf | |
| BACC45FN14-4S10 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN14-4S10.pdf | |
| CA07A20-16SB | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA07A20-16SB.pdf | |
| TVPS00RF-25-29B | TV 29C 29#16 SKT RECP | TVPS00RF-25-29B.pdf | |
| 132194 | SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 132194.pdf | |
| 40FMN-BMTTN-A-TF | 40 Position FFC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 40FMN-BMTTN-A-TF.pdf | |
| 0387212803 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387212803.pdf | |
| RLR07C1103FPR36 | RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1103FPR36.pdf |