| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-1R8K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9125 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Unshielded Wirewound Inductor 11.4A 3 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-1R8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-1R8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.4A | |
| Current - Saturation | 68A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-1R8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-1R8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-1R8K is new and unused, you can buy AIRD-02-1R8K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-1R8K.
| T95R686M016ESSL | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 2824 (7260 Metric) 95 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R686M016ESSL.pdf | |
| SBCP56-16T3G | TRANS NPN 80V 1A SOT-223 | SBCP56-16T3G.pdf | |
| MPC8569CVJAQLJB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.067GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8569CVJAQLJB.pdf | |
| 74VHC08TTR | AND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74VHC08TTR.pdf | |
| 74LVC1G123DP,125 | Monostable Multivibrator 5.3ns 8-TSSOP | 74LVC1G123DP,125.pdf | |
| VI-B4P-CV | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VI-B4P-CV.pdf | |
| MBC250-1012G | AC/DC CONVERTER 12V 120W | MBC250-1012G.pdf | |
| MK3PV-5-S-AC50 | General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 50VAC Coil Socketable | MK3PV-5-S-AC50.pdf | |
| EB71S-SB1260W | CONN EDGEBOARD SINGLE 12POS 3A | EB71S-SB1260W.pdf | |
| T37123-16-0 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37123-16-0.pdf | |
| 1-1546700-4 | 15 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 1-1546700-4.pdf | |
| CRM2010-JW-242ELF | RES SMD 2.4K OHM 5% 1W 2010 | CRM2010-JW-242ELF.pdf | |
| H8150KBCA | RES 150K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H8150KBCA.pdf |