| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-182K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9209 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8mH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 1.39 Ohm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 800mA | |
| Current - Saturation | 2.2A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.39 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-182K is new and unused, you can buy AIRD-02-182K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-182K.
| MXSMCGLCE36AE3 | TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO215AB | MXSMCGLCE36AE3.pdf | |
| 396-020-521-202 | CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK | 396-020-521-202.pdf | |
| SIT3808AIPDF-33SY-19.191750T | OSC XO 3.3V 19.19175MHZ ST | SIT3808AIPDF-33SY-19.191750T.pdf | |
| MAX7394ATTZH+T | CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.4 V ~ 3.6 V Enable/Disable | MAX7394ATTZH+T.pdf | |
| CLF12555T-221M-H | 220µH Shielded Wirewound Inductor 900mA 370 mOhm Nonstandard | CLF12555T-221M-H.pdf | |
| MAX6408BS28+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-UCSP (1.05x1.05) | MAX6408BS28+T.pdf | |
| ISL78302ARFBZ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 1.5V, 2.5V 300mA 10-DFN (3x3) | ISL78302ARFBZ.pdf | |
| PVZ2A104A01R00 | 100k Ohm 0.1W, 1/10W Gull Wing, 90° Bend Surface Mount Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Top Adjustment | PVZ2A104A01R00.pdf | |
| VE-B7R-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VE-B7R-IW-F1.pdf | |
| D38999/24MJ90BD | CTV 46C MIXED SKT J/N RECP | D38999/24MJ90BD.pdf | |
| 20021112-00008T8LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 20021112-00008T8LF.pdf | |
| 1973790000 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1973790000.pdf | |
| NA05B08100J0G | 5 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.098" (2.50mm) Through Hole | NA05B08100J0G.pdf |