| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9082 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 98 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4A | |
| Current - Saturation | 8.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 98 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-151K is new and unused, you can buy AIRD-02-151K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-151K.
| 450VXH120MEFCSN25X25 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | 450VXH120MEFCSN25X25.pdf | |
| 4232R-562H | 5.6µH Unshielded Wirewound Inductor 322mA 2 Ohm Max 2-SMD | 4232R-562H.pdf | |
| MAX5160MEUA+T | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-uMAX | MAX5160MEUA+T.pdf | |
| 5CEBA9F23C7N | IC FPGA 224 I/O 484FBGA | 5CEBA9F23C7N.pdf | |
| 5SGXMA9N3F45C2LN | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGXMA9N3F45C2LN.pdf | |
| PC4SD11NTZB | Optoisolator Triac Output 5000Vrms 1 Channel 6-DIP | PC4SD11NTZB.pdf | |
| MCR25JZHF2431 | RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1210 | MCR25JZHF2431.pdf | |
| D38999/26FB99SN | 7 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26FB99SN.pdf | |
| KJB0T9F35SCL | 6 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T9F35SCL.pdf | |
| SFV16R-2STE1LF | 16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | SFV16R-2STE1LF.pdf | |
| 10124632-0041401LF | 288 Position DIMM DDR4 SDRAM Socket Through Hole | 10124632-0041401LF.pdf | |
| RCL1218866RFKEK | RES SMD 866 OHM 1W 1812 WIDE | RCL1218866RFKEK.pdf | |
| SFR2500008870FR500 | RES 887 OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500008870FR500.pdf | |
| RN55C3573FR36 | RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C3573FR36.pdf | |
| CMF602K7600DHEB | RES 2.76K OHM 1W 0.5% AXIAL | CMF602K7600DHEB.pdf |