| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9054 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 90 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4A | |
| Current - Saturation | 9.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 90 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-121K is new and unused, you can buy AIRD-02-121K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-121K.
| EBC12DKUI | CONN EDGECARD 24POS .100" | EBC12DKUI.pdf | |
| 74LX1G14STR | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SOT-23-5 | 74LX1G14STR.pdf | |
| M29F160FB55N3F2 TR | IC FLASH 16MBIT 55NS 48TSOP | M29F160FB55N3F2 TR.pdf | |
| MT45W8MW16BGX-701 IT | IC PSRAM 128MBIT 70NS 54VFBGA | MT45W8MW16BGX-701 IT.pdf | |
| V110B15E150BS | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V110B15E150BS.pdf | |
| G8P-1A4P-V DC24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | G8P-1A4P-V DC24.pdf | |
| ACC35DTBT-S189 | CONN EDGECARD 70POS .100" | ACC35DTBT-S189.pdf | |
| PS-34PE-D4LT2-SM1E | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PS-34PE-D4LT2-SM1E.pdf | |
| RT2512FKE076K19L | RES SMD 6.19K OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE076K19L.pdf | |
| RCP0505B10R0GEB | RES SMD 10 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505B10R0GEB.pdf | |
| RNC50H5760FSRE6 | RES 576 OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H5760FSRE6.pdf |