| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-102K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9204 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Wirewound Inductor 1A 818 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | 3.1A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 818 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-102K is new and unused, you can buy AIRD-02-102K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-102K.
| BFC237155393 | 0.039µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | BFC237155393.pdf | |
| CDV30FF332JO3F | MICA | CDV30FF332JO3F.pdf | |
| GL24T-HG3-08 | TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23-HG3 | GL24T-HG3-08.pdf | |
| 1812-274J | 270µH Unshielded Inductor 129mA 12 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | 1812-274J.pdf | |
| SI9976DY-T1-E3 | IC DRVR MOSF 1/2BRDG N-CH 14SOIC | SI9976DY-T1-E3.pdf | |
| LTS-3361JD | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.09mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm) | LTS-3361JD.pdf | |
| VE-J2P-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-J2P-IX-F2.pdf | |
| ABC20DTMT | CONN EDGECARD 40POS .100" | ABC20DTMT.pdf | |
| CA3106R24-9SF80 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106R24-9SF80.pdf | |
| 97-3107B28-17PW-417-940 | AB 15C 15#16 PIN PLUG | 97-3107B28-17PW-417-940.pdf | |
| D38999/20WJ43PD | 43 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20WJ43PD.pdf | |
| 225554-7 | TNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Crimp | 225554-7.pdf | |
| 0022053061 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0022053061.pdf | |
| 1773976 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 1773976.pdf |