| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9462 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 80 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4A | |
| Current - Saturation | 10A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 80 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-101K is new and unused, you can buy AIRD-02-101K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-101K.
| ELXZ350ELL392MM40S | 3900µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ELL392MM40S.pdf | |
| 8-34204-1 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 14-16 AWG Blue | 8-34204-1.pdf | |
| AGM30DTMH | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | AGM30DTMH.pdf | |
| ABM36DSEI-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 72POS .156 | ABM36DSEI-S13.pdf | |
| ACC43DRES-S13 | CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET | ACC43DRES-S13.pdf | |
| CA3100E24-10PBF80-08 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E24-10PBF80-08.pdf | |
| MS3450W24-28SW | 24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3450W24-28SW.pdf | |
| D38999/20FJ46SB | 46 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FJ46SB.pdf | |
| D38999/24JF28BC | CTV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RE | D38999/24JF28BC.pdf | |
| 4-102972-0-20 | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-102972-0-20.pdf | |
| PA900410 | FERRULE WIRE UNINS 12AWG 500PC | PA900410.pdf | |
| 431715-13-0 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 431715-13-0.pdf | |
| RG1005N-1910-B-T5 | RES SMD 191 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-1910-B-T5.pdf |