| Manufacturer Part Number: | AIRD-02-100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9350 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Wirewound Inductor 11.4A 9 mOhm Max Radial, Vertical Cylinder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-02-100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-02-100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-02.pdf AIRD-02.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-02 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.4A | |
| Current - Saturation | 30A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.827" Dia (21.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-02-100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-02-100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-02-100K is new and unused, you can buy AIRD-02-100K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-02-100K.
| UCY2G390MHD9TO | 39µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2G390MHD9TO.pdf | |
| RSC12DREN-S734 | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | RSC12DREN-S734.pdf | |
| FVXO-HC53B-148.351648 | 148.351648MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FVXO-HC53B-148.351648.pdf | |
| VS-SD1053C22S20L | Diode Standard 2200V (2.2kV) 1050A Chassis Mount DO-200AB, B-PUK | VS-SD1053C22S20L.pdf | |
| SC312MF-3R3 | 3.3µH Shielded Wirewound Inductor 980mA 210 mOhm Max Nonstandard | SC312MF-3R3.pdf | |
| LC75814VS-TLM-E | IC LCD DISPLAY DRIVER | LC75814VS-TLM-E.pdf | |
| LTC1772IS6#TRMPBF | Buck, Boost, Flyback Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC TSOT-23-6 | LTC1772IS6#TRMPBF.pdf | |
| GTS00F14S-5P | GT 5C 5#16S PIN RECP | GTS00F14S-5P.pdf | |
| ACA3108E20-19PB | ACB 3C 3#8 PIN PLUG RTANG | ACA3108E20-19PB.pdf | |
| KJA0T15W35SNL | 37 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | KJA0T15W35SNL.pdf | |
| 2107-1-01-44-00-00-07-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Silver 0.070" (1.78mm) Dia | 2107-1-01-44-00-00-07-0.pdf | |
| RCP0603W20R0JED | RES SMD 20 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W20R0JED.pdf | |
| CMF5554R900DHRE | RES 54.9 OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF5554R900DHRE.pdf |