| Manufacturer Part Number: | AIRD-01-420K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9275 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 42µH Unshielded Wirewound Inductor 3.8A 50 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-01-420K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-01-420K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-01.pdf AIRD-01.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-01 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 42µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.8A | |
| Current - Saturation | 11.3A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia (16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-01-420K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-01-420K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-01-420K is new and unused, you can buy AIRD-01-420K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-01-420K.
| K562K15X7RK5UL2 | 5600pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K562K15X7RK5UL2.pdf | |
| SMA5J26CAHE3/61 | TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA | SMA5J26CAHE3/61.pdf | |
| 402F48012IJT | 48MHz ±10ppm Crystal 9pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F48012IJT.pdf | |
| BC546BTF | TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 | BC546BTF.pdf | |
| MILS1812R-152K | 1.5µH Shielded Inductor 706mA 400 mOhm Max Nonstandard | MILS1812R-152K.pdf | |
| MCIMX6X1AVK08AB | ARM® Cortex®-A9, ARM® Cortex®-M4 Microprocessor IC i.MX6SX 2 Core, 32-Bit 200MHz, 800MHz 400-MAPBGA (14x14) | MCIMX6X1AVK08AB.pdf | |
| NC7SV125P5X | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | NC7SV125P5X.pdf | |
| LTC3026EDD-1#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.4 V ~ 2.6 V 1.5A 10-DFN (3x3) | LTC3026EDD-1#TRPBF.pdf | |
| C15035_STRADELLA-8-T3 | Lens Cree XT-E, XP-G2, Lumileds LUXEON 3535 2D, LUXEON 3030 2D, NICHIA NF2x757d, Osram Oslon Square EC, Duris S5 Screw | C15035_STRADELLA-8-T3.pdf | |
| CRM0805-JW-1R5ELF | RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0805 | CRM0805-JW-1R5ELF.pdf | |
| 929836-03-15 | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 929836-03-15.pdf | |
| M20-1060900 | 9 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | M20-1060900.pdf | |
| ERJ-S02F24R3X | RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-S02F24R3X.pdf | |
| MCA12060D1960BP500 | RES SMD 196 OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D1960BP500.pdf |