| Manufacturer Part Number: | AIRD-01-271K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9171 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 300 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-01-271K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-01-271K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-01.pdf AIRD-01.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-01 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.6A | |
| Current - Saturation | 4.1A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 300 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia (16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-01-271K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-01-271K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-01-271K is new and unused, you can buy AIRD-01-271K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-01-271K.
| UKL1E470KEDANATD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E470KEDANATD.pdf | |
| C0603T104K5RALTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603T104K5RALTU.pdf | |
| 10122237-320424FLF | CONN RCPT SAS VERT | 10122237-320424FLF.pdf | |
| SIT8008AI-71-33E-13.560000E | OSC XO 3.3V 13.56MHZ OE | SIT8008AI-71-33E-13.560000E.pdf | |
| MT200CB16T2-BP | SCR Module 1600V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | MT200CB16T2-BP.pdf | |
| IRFU110PBF | MOSFET N-CH 100V 4.3A I-PAK | IRFU110PBF.pdf | |
| 3094-222KS | 2.2µH Unshielded Inductor 230mA 900 mOhm Max Nonstandard | 3094-222KS.pdf | |
| MAX530AEWG+ | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC W | MAX530AEWG+.pdf | |
| C8051F533A-ITR | 8051 C8051F53x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (4K x 8) FLASH 20-TSSOP | C8051F533A-ITR.pdf | |
| R5F5631ACDBG#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 768KB (768K x 8) FLASH 176-LFBGA (13x13) | R5F5631ACDBG#U0.pdf | |
| CL-840-R215-PC | CHROMALIT ROUND 80CRI 215MM DIA | CL-840-R215-PC.pdf | |
| 5580301001F | LED Panel Indicator Yellow Diffused 40° 2.1V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Wire Wrap | 5580301001F.pdf | |
| XF3C254541ABYOMZ | 25 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle | XF3C254541ABYOMZ.pdf | |
| 7309205100440 | CONN HAN HOOD W/ADAPTER ASSY | 7309205100440.pdf |