| Manufacturer Part Number: | AIRD-01-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9244 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 7.2A 15 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-01-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-01-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-01.pdf AIRD-01.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-01 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.2A | |
| Current - Saturation | 17.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 15 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia (16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-01-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-01-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-01-150K is new and unused, you can buy AIRD-01-150K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-01-150K.
| IELK111-1-63-15.0-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A | IELK111-1-63-15.0-01-V.pdf | |
| SIT8008AI-23-33E-32.000000D | OSC XO 3.3V 32MHZ OE | SIT8008AI-23-33E-32.000000D.pdf | |
| EPF10K50EFI256-2 | IC FPGA 191 I/O 256FBGA | EPF10K50EFI256-2.pdf | |
| Z8F6421VN020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH | Z8F6421VN020SG.pdf | |
| 5977731202F | Red, Yellow 633nm Red, 587nm Yellow LED Indication - Discrete 2V Red, 2V Yellow 4-PLCC | 5977731202F.pdf | |
| CXM-32-27-90-54-AC00-F2-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) - White, Warm Square | CXM-32-27-90-54-AC00-F2-3.pdf | |
| LUW CQAR-NPNR-JPJR-1 | LED Lighting OSLON Square® White, Cool 5700K 3.05V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | LUW CQAR-NPNR-JPJR-1.pdf | |
| VE-J0J-CZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W | VE-J0J-CZ-F2.pdf | |
| TVP00DT-17-99AA | TV 23C 21#20 2#16 PIN RECP | TVP00DT-17-99AA.pdf | |
| 6857W2112461 | 7 (5 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder | 6857W2112461.pdf | |
| BM14C(0.8)-34DP-0.4V(51) | 34 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | BM14C(0.8)-34DP-0.4V(51).pdf | |
| 743C043330JPTR | RES ARRAY 2 RES 33 OHM 1008 | 743C043330JPTR.pdf |