| Manufacturer Part Number: | AIRD-01-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9058 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 127 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-01-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-01-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-01.pdf AIRD-01.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-01 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2A | |
| Current - Saturation | 5.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 127 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia (16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-01-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-01-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-01-121K is new and unused, you can buy AIRD-01-121K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-01-121K.
| CDR32BP221BKZMAT | 220pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP221BKZMAT.pdf | |
| MKP383230063JD02G0 | 3000pF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | MKP383230063JD02G0.pdf | |
| HTC0603-1E-R35-T35-L5 | 0.35pF Thin Film Capacitor 25V 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | HTC0603-1E-R35-T35-L5.pdf | |
| HCM06DRUN | CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD | HCM06DRUN.pdf | |
| NTD60N03T4 | MOSFET N-CH 28V 60A DPAK | NTD60N03T4.pdf | |
| 8N3Q001EG-1136CDI | Clock Oscillator IC 100MHz, 312.5MHz, 100MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-1136CDI.pdf | |
| FPF2108 | IC LOAD SWITCH ADVANCED SOT23-5 | FPF2108.pdf | |
| VE-2WK-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-2WK-EW-F4.pdf | |
| ERJ-P6WF1543V | RES SMD 154K OHM 1% 1/2W 0805 | ERJ-P6WF1543V.pdf | |
| KJB6T15F18JB | 18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T15F18JB.pdf | |
| 112554 | BNC Connector Jack, Female Socket 75 Ohm Through Hole Solder | 112554.pdf | |
| 929975-01-04 | 8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 929975-01-04.pdf | |
| YF04015000J0G | 4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | YF04015000J0G.pdf | |
| CRA12E08327K0JTR | RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2012 | CRA12E08327K0JTR.pdf |