| Manufacturer Part Number: | AIRD-01-101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9238 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 2.8A 95 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIRD-01-101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIRD-01-101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIRD-01.pdf AIRD-01.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | AIRD Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIRD-01 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.8A | |
| Current - Saturation | 7.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 95 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.650" Dia (16.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIRD-01-101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIRD-01-101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIRD-01-101K is new and unused, you can buy AIRD-01-101K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIRD-01-101K.
| GMM06DTKH-S288 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | GMM06DTKH-S288.pdf | |
| GCC44DRTS-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | GCC44DRTS-S13.pdf | |
| DSC1033BC2-024.5760T | 24.576MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 3mA (Typ) Standby (Power Down) | DSC1033BC2-024.5760T.pdf | |
| MSP430F67461AIPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 128-LQFP (20x14) | MSP430F67461AIPEUR.pdf | |
| TPS79928DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 6-SON (2x2) | TPS79928DRVR.pdf | |
| S-1701S3015-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701S3015-U5T1G.pdf | |
| MP6-2E-1L-4NN-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2E-1L-4NN-00.pdf | |
| CTV07RW-11-99SA | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTV07RW-11-99SA.pdf | |
| 4-2271129-2 | M12.FEMALE.ACODE.R/A.5P.PG9.SHIE | 4-2271129-2.pdf | |
| MS3106R10SL-3SF16 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106R10SL-3SF16.pdf | |
| 0009508133 | 13 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.156" (3.96mm) | 0009508133.pdf | |
| 3-1546074-0 | 10 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 3-1546074-0.pdf | |
| M55342H11B18E2RWS | RES SMD 18.2K OHM 1% 1/20W 0402 | M55342H11B18E2RWS.pdf |