| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-8R2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9538 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Unshielded Wirewound Inductor 9.89A 17 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-8R2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-8R2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9.89A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 17 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-8R2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-8R2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-8R2K is new and unused, you can buy AIAP-03-8R2K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-8R2K.
| SA102A180JAA-LF | 18pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA102A180JAA-LF.pdf | |
| CDR32BP131BKZMAT | 130pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP131BKZMAT.pdf | |
| VJ1210Y183JBAAT4X | 0.018µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm) | VJ1210Y183JBAAT4X.pdf | |
| TMS320C6713BGDP225 | IC FLOATING POINT DSP 272-BGA | TMS320C6713BGDP225.pdf | |
| LH3827C | LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 CLEAR | LH3827C.pdf | |
| CLU036-1205C1-273H5G3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CLU036 White, Warm Square | CLU036-1205C1-273H5G3.pdf | |
| 2050111500 | Lens - Cap Red, Diffused T-3 1/4 Lamps Screw | 2050111500.pdf | |
| CP162-A | AC/DC CONVERTER +/-5V 24V 162W | CP162-A.pdf | |
| MCR01MRTF9101 | RES SMD 9.1K OHM 1% 1/16W 0402 | MCR01MRTF9101.pdf | |
| 1551684 | Circular Connector Standard 5/5 Female Sockets/Male Pins Panel Mount | 1551684.pdf | |
| MS3452W32-17AW | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS3452W32-17AW.pdf | |
| DBMZ5X5PNK87 | COMBO-D 5X5 | DBMZ5X5PNK87.pdf | |
| MDM-31PSK | 31 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | MDM-31PSK.pdf | |
| 0193230015 | Ring Terminal Connector M8 Stud Circular 2.5 ~ 6.0mm² Crimp | 0193230015.pdf | |
| 4606X-101-183 | RES ARRAY 5 RES 18K OHM 6SIP | 4606X-101-183.pdf |