| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9733 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 970mA 655 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 970mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 655 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-821K is new and unused, you can buy AIAP-03-821K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-821K.
| 35MU104MZ22012 | 0.1µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | 35MU104MZ22012.pdf | |
| M39003/01-2633/TR | 0.39µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2633/TR.pdf | |
| DSC1030DC1-010.0000T | 10MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3V 10mA Standby (Power Down) | DSC1030DC1-010.0000T.pdf | |
| STF30120C | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V Through Hole TO-220-3 Isolated Tab | STF30120C.pdf | |
| LM4802BLQX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 28-WQFN (5x5) | LM4802BLQX/NOPB.pdf | |
| VE-21K-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-21K-CY-S.pdf | |
| VI-21K-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-21K-MY-B1.pdf | |
| GSM25DRYN-S13 | CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND | GSM25DRYN-S13.pdf | |
| GTC020R16-10P-A24 | GT 3C 3#12 PIN RECP BOX | GTC020R16-10P-A24.pdf | |
| PT07SE14-18PW-SR | PTSE 18C 18#20 PIN RECP | PT07SE14-18PW-SR.pdf | |
| 97-3107A22-18PW-417-940 | AB 8C 8#16 PIN PLUG | 97-3107A22-18PW-417-940.pdf | |
| 20021121-00030T4LF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021121-00030T4LF.pdf | |
| TJ17718600J0G | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ17718600J0G.pdf | |
| 1940936 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1940936.pdf | |
| MVU18-250DMFK | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female and Male 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated | MVU18-250DMFK.pdf |