| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9908 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 3.1A 60 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 60 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-820K is new and unused, you can buy AIAP-03-820K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-820K.
| IULNK121-1REC5-39945-30-G2 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | IULNK121-1REC5-39945-30-G2.pdf | |
| JCC17DEYI | FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P | JCC17DEYI.pdf | |
| CZRF52C9V1 | Zener Diode 9.1V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRF52C9V1.pdf | |
| 1N5734D | Zener Diode 8.2V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N5734D.pdf | |
| B82732R2222B30 | 3.3mH @ 10kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.2A DCR 110 mOhm (Typ) | B82732R2222B30.pdf | |
| MB90F342APF-GE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F342APF-GE1.pdf | |
| TMC457-BC | Bipolar Motor Driver SPI, Step/Direction 144-FBGA (13x13) | TMC457-BC.pdf | |
| MIKROE-2237 | HSCMAND060PA3A3 Pressure Sensor mikroBUS™ Click™ Platform Evaluation Expansion Board | MIKROE-2237.pdf | |
| PT06SE-20-16S | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT06SE-20-16S.pdf | |
| TXR40AB45-1408AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M22x1 15, D | TXR40AB45-1408AI.pdf | |
| TX41AB00-1616H | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 15/16-20 UNEF 16, 17 | TX41AB00-1616H.pdf | |
| TV07RW-25-11P-LC | TV 11C 2#20 9#10 PIN J/N RECP | TV07RW-25-11P-LC.pdf | |
| 0387200703 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387200703.pdf | |
| PLT0603Z4071LBTS | RES SMD 4.07K OHM 0.15W 0603 | PLT0603Z4071LBTS.pdf |