| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-682K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9947 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8mH Unshielded Wirewound Inductor 322mA 5.69 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 6.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 322mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.69 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-682K is new and unused, you can buy AIAP-03-682K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-682K.
| MAL205757689E3 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 3.9 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL205757689E3.pdf | |
| QYX2A332JTP | 3300pF Film Capacitor 100V Polyester Radial 0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm) | QYX2A332JTP.pdf | |
| 209-2-1-61-4-1-60-V | CIR BRKR MAG-HYDR 60A 240VAC | 209-2-1-61-4-1-60-V.pdf | |
| AOCJYR-20.000MHZ-M5627LF | 20MHz LVCMOS OCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 122mA | AOCJYR-20.000MHZ-M5627LF.pdf | |
| SH8K2TB1 | MOSFET 2N-CH 30V 6A SOP8 | SH8K2TB1.pdf | |
| SL2309NZSI-1HT | Clock Buffer/Driver IC 140MHz 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SL2309NZSI-1HT.pdf | |
| L2C2-57801204E1300 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range White, Cool Rectangle | L2C2-57801204E1300.pdf | |
| ERJ-S03J562V | RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 | ERJ-S03J562V.pdf | |
| TVP00RW-15-5AA | TV 5C 5#16 PIN RECP | TVP00RW-15-5AA.pdf | |
| 802-V3-042-22-002101 | 42 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 802-V3-042-22-002101.pdf | |
| RT0402BRE0736R5L | RES SMD 36.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE0736R5L.pdf | |
| RT0805CRC07562RL | RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRC07562RL.pdf | |
| RG3216P-1272-B-T5 | RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216P-1272-B-T5.pdf | |
| RG1005V-2801-W-T5 | RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-2801-W-T5.pdf |