| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-472K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9354 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7mH Unshielded Wirewound Inductor 390mA 3.19 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-472K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-472K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 4.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 390mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.19 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-472K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-472K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-472K is new and unused, you can buy AIAP-03-472K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-472K.
| UBW1C102MHD | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1C102MHD.pdf | |
| 173D275X9025VW | 2.7µF Molded Tantalum Capacitors 25V Axial 0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm) | 173D275X9025VW.pdf | |
| ESA10DRSI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND | ESA10DRSI-S288.pdf | |
| MA-505 44.9000M-C0:ROHS | 44.9MHz ±50ppm Crystal 18pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-505 44.9000M-C0:ROHS.pdf | |
| MMBZ5230B-7-F | Zener Diode 4.7V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5230B-7-F.pdf | |
| IHLP1616BZERR10M01 | 100nH Shielded Molded Inductor 11A 5 mOhm Max Nonstandard | IHLP1616BZERR10M01.pdf | |
| MAX3243EAI | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3243EAI.pdf | |
| SPX3940AM3-L-5-0/TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A SOT-223 | SPX3940AM3-L-5-0/TR.pdf | |
| ADUM1241ARZ | General Purpose Digital Isolator 3000Vrms 2 Channel 2Mbps 25kV/µs CMTI 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | ADUM1241ARZ.pdf | |
| ZWXHA01 | CABLE ASSY ZWX | ZWXHA01.pdf | |
| TVP00RF-17-73PD-P35AD | 73 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00RF-17-73PD-P35AD.pdf | |
| NF07505200J0G | 7 (Mate), 14 (Input) Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | NF07505200J0G.pdf | |
| OSTVQ093151 | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Press Fit | OSTVQ093151.pdf | |
| CRCW040232K4DKEDP | RES SMD 32.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 | CRCW040232K4DKEDP.pdf | |
| EXB-2HV105JV | RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1506 | EXB-2HV105JV.pdf |