| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-392K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9998 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Wirewound Inductor 430mA 2.75 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 430mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.75 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-392K is new and unused, you can buy AIAP-03-392K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-392K.
| 06035A5R6CAT2A | 5.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035A5R6CAT2A.pdf | |
| GRM1885C2A331GA01J | 330pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A331GA01J.pdf | |
| TAP155M050CRW | 1.5µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 6 Ohm 0.197" Dia (5.00mm) | TAP155M050CRW.pdf | |
| IEL11-1-62-10.0-A-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A | IEL11-1-62-10.0-A-01-V.pdf | |
| 8N3SV76BC-0122CDI | VCXO IC 320MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0122CDI.pdf | |
| MC10H135FN | IC JK TYPE POS TRG DUAL 20PLCC | MC10H135FN.pdf | |
| TPS74401RGWTG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.8 V ~ 3.6 V 3A 20-VQFN (5x5) | TPS74401RGWTG4.pdf | |
| CR0603-JW-394ELF | RES SMD 390K OHM 5% 1/10W 0603 | CR0603-JW-394ELF.pdf | |
| 10-214624-21P | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | 10-214624-21P.pdf | |
| SFW12R-2STE5LF | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | SFW12R-2STE5LF.pdf | |
| 929647-02-28-I | 28 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929647-02-28-I.pdf | |
| 812-22-035-30-004101 | 35 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-035-30-004101.pdf | |
| PAT0805E3831BST1 | RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E3831BST1.pdf | |
| 4610X-101-221LF | RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SIP | 4610X-101-221LF.pdf |