| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-332K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9914 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3mH Unshielded Wirewound Inductor 470mA 2.63 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-332K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-332K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 3.3mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 470mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.63 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-332K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-332K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-332K is new and unused, you can buy AIAP-03-332K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-332K.
| C1005JB0J474M050BB | 0.47µF 6.3V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005JB0J474M050BB.pdf | |
| 501GAB-ACAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501GAB-ACAG.pdf | |
| IRF6616TR1PBF | MOSFET N-CH 40V 19A DIRECTFET | IRF6616TR1PBF.pdf | |
| R0.25D12-2424-R | CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-24VOUT | R0.25D12-2424-R.pdf | |
| VI-B6J-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-B6J-IW-F1.pdf | |
| MPC8260ADS-FLASH | 8260ADS - Memory Module | MPC8260ADS-FLASH.pdf | |
| NCP380HMU15AGEVB | NCP380 - Power Management, Power Distribution Switch (Load Switch) Evaluation Board | NCP380HMU15AGEVB.pdf | |
| G6Z-1PE DC5 | RF Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | G6Z-1PE DC5.pdf | |
| 2964283 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Module | 2964283.pdf | |
| AF0805JR-072K2L | RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805 | AF0805JR-072K2L.pdf | |
| ABB92DHRD-S330 | CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V | ABB92DHRD-S330.pdf | |
| CIR06GG-32-8S-F80 | 30 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06GG-32-8S-F80.pdf | |
| RT1210DRD076K65L | RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 1210 | RT1210DRD076K65L.pdf | |
| 9C12063A2943FKHFT | RES SMD 294K OHM 1% 1/4W 1206 | 9C12063A2943FKHFT.pdf |