| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-272K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9895 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Unshielded Wirewound Inductor 530mA 2.06 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-272K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-272K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 530mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.06 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-272K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-272K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-272K is new and unused, you can buy AIAP-03-272K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-272K.
| MALREKE05FE333J00K | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 362 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05FE333J00K.pdf | |
| VJ0805D111KLXAT | 110pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D111KLXAT.pdf | |
| ECC65DCSS-S288 | CONN EDGECARD 130POS .100" | ECC65DCSS-S288.pdf | |
| 445A3XF27M00000 | 27MHz ±30ppm Crystal 24pF 40 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 2-SMD | 445A3XF27M00000.pdf | |
| S1PJHM3/85A | DIODE GEN PURP 600V 1A DO220AA | S1PJHM3/85A.pdf | |
| GP1M008A050HG | MOSFET N-CH 500V 8A TO220 | GP1M008A050HG.pdf | |
| REC3-0515SRW/H4/A/M/CTRL | CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT | REC3-0515SRW/H4/A/M/CTRL.pdf | |
| DC1534A-C | LTC2637-12 12 Bit Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | DC1534A-C.pdf | |
| RMCF0201FT20R5 | RES SMD 20.5 OHM 1% 1/20W 0201 | RMCF0201FT20R5.pdf | |
| ESR10EZPJ183 | RES SMD 18K OHM 5% 0.4W 0805 | ESR10EZPJ183.pdf | |
| 97-3108B22-23P-417-940 | AB 8C 8#12 PIN PLUG | 97-3108B22-23P-417-940.pdf | |
| DC12.2102.003 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | DC12.2102.003.pdf | |
| 05-0600-20 | 5 Position DIP, DIL - Header Connector Post Tin | 05-0600-20.pdf | |
| 0395300217 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395300217.pdf |