| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9619 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2mH Unshielded Wirewound Inductor 580mA 2 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 2.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 580mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-222K is new and unused, you can buy AIAP-03-222K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-222K.
| EKMQ500ELL100ME11D | 10µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ500ELL100ME11D.pdf | |
| 1766226-1 | CONTACT,PIN,SIZE #0 | 1766226-1.pdf | |
| 10119130-U0C-60DLF | XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK | 10119130-U0C-60DLF.pdf | |
| EP4SGX290NF45I3 | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX290NF45I3.pdf | |
| TL432BCDBZTG4 | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.5% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | TL432BCDBZTG4.pdf | |
| VE-2NT-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VE-2NT-EX-F2.pdf | |
| MCR18ERTF4643 | RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18ERTF4643.pdf | |
| ACC43DRMS | CONN EDGECARD 86POS .100" | ACC43DRMS.pdf | |
| RM15WTPZA-2P(71) | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | RM15WTPZA-2P(71).pdf | |
| 8-1971776-4 | 2X4 PLUG HOUSING KEY D LGR | 8-1971776-4.pdf | |
| T37122-04-0 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37122-04-0.pdf | |
| AT1206DRD0713K3L | RES SMD 13.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD0713K3L.pdf |