| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9043 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 1.98A 150 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.98A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-181K is new and unused, you can buy AIAP-03-181K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-181K.
| SR221A7R5DAR | 7.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR221A7R5DAR.pdf | |
| CD5CC180JO3F | 18pF Mica Capacitor 300V Radial 0.272" L x 0.118" W (6.90mm x 3.00mm) | CD5CC180JO3F.pdf | |
| BC807-40-7 | TRANS PNP 45V 0.5A SMD SOT23-3 | BC807-40-7.pdf | |
| PS2765-1 | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP | PS2765-1.pdf | |
| L1T2-3080500002400 | LED Lighting LUXEON TX White, Warm 3000K 5-Step MacAdam Ellipse 2.8V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | L1T2-3080500002400.pdf | |
| R0.25D12-3.315-R | CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT | R0.25D12-3.315-R.pdf | |
| MCSP4850CS | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck | MCSP4850CS.pdf | |
| CRHV2010AF20M0FKE5 | RES SMD 20M OHM 1% 1/2W 2010 | CRHV2010AF20M0FKE5.pdf | |
| AMM08DRKF | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | AMM08DRKF.pdf | |
| CA3100E16-12SB | 1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100E16-12SB.pdf | |
| SP02SE-18-32S(003) | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SP02SE-18-32S(003).pdf | |
| 54202-T0820LF | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 54202-T0820LF.pdf | |
| 821-22-037-10-003101 | 37 Position Spring Piston Connector Through Hole | 821-22-037-10-003101.pdf |