| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9037 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 6.64A 23 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.64A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 23 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-180K is new and unused, you can buy AIAP-03-180K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-180K.
| 5531257 | CIR BRKR 500MA 250VAC 80VDC | 5531257.pdf | |
| 7-192038-7 | Contact Silver Power Female Band | 7-192038-7.pdf | |
| GMM18DTBN | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | GMM18DTBN.pdf | |
| ADG804YRMZ | 1 Circuit IC Switch 4:1 650 mOhm 10-MSOP | ADG804YRMZ.pdf | |
| VE-J0L-CZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W | VE-J0L-CZ-B1.pdf | |
| RER65F1400MC02 | RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W | RER65F1400MC02.pdf | |
| AA1206FR-076K98L | RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-076K98L.pdf | |
| CA3108F14S-6SB | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108F14S-6SB.pdf | |
| 1400260 | SEALING PLUG 12X22 RED | 1400260.pdf | |
| 54122-806400800LF | 40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54122-806400800LF.pdf | |
| 64991-S23-4LF | 46 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 64991-S23-4LF.pdf | |
| 416-87-214-41-007101 | 14 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-87-214-41-007101.pdf | |
| 0874391401 | 14 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.059" (1.50mm) | 0874391401.pdf |