| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 32344 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 2.22A 129 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.22A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 129 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-151K is new and unused, you can buy AIAP-03-151K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-151K.
| AQ125A221JAJME\250V | 220pF 50V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ125A221JAJME\250V.pdf | |
| RCM24DCSH | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | RCM24DCSH.pdf | |
| BZX84C5V1-G3-08 | Zener Diode 5.1V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C5V1-G3-08.pdf | |
| BD45362G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45362G-TR.pdf | |
| RV4LAYSD102A | 1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 2W Solder Lug | RV4LAYSD102A.pdf | |
| EVL-HFKA01A54 | 50k Ohm 0.01W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Top Adjustment | EVL-HFKA01A54.pdf | |
| VE-B24-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-B24-EY-F2.pdf | |
| MS3102E18-8PZ | ER 8C 7#16 1#12 PIN RECP | MS3102E18-8PZ.pdf | |
| TVP00RQW-25-20SE | 30 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RQW-25-20SE.pdf | |
| 1658540-5 | Pin Contact Gold Crimp 24-28 AWG Stamped | 1658540-5.pdf | |
| 09574670005000 | SET HAN3A M RECEPTACLE 2X LC DUP | 09574670005000.pdf | |
| 5435404 | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 5435404.pdf | |
| CMF504K9900BERE | RES 4.99K OHM 1/4W .1% AXIAL | CMF504K9900BERE.pdf |