| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9395 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 7.34A 22 mOhm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.34A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 22 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-150K is new and unused, you can buy AIAP-03-150K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-150K.
| USA1H010MDD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USA1H010MDD.pdf | |
| 08055A182GAT4A | 1800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A182GAT4A.pdf | |
| 61V103MCMIA | 10000pF 400VAC Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.748" Dia (19.00mm) | 61V103MCMIA.pdf | |
| 293D225X0050D2TE3 | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 2.1 Ohm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | 293D225X0050D2TE3.pdf | |
| EEM30DRSN-S288 | CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND | EEM30DRSN-S288.pdf | |
| GEM36DTBN-S189 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | GEM36DTBN-S189.pdf | |
| CP1H-N-12V | CP POWER RELAY 1 FORM C 12V | CP1H-N-12V.pdf | |
| GTC06F-22-19S | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | GTC06F-22-19S.pdf | |
| SC06P-32-6P | 23 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | SC06P-32-6P.pdf | |
| RJHSEJ084A8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Unshielded | RJHSEJ084A8.pdf | |
| 0194280005 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.230" (5.84mm) Panel Mount, Through Hole Tin | 0194280005.pdf | |
| 87381-458HLF | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87381-458HLF.pdf | |
| 5444932 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 5444932.pdf |