| Manufacturer Part Number: | AIAP-03-123K |
|---|---|
| Manufacturer: | Abracon LLC |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9844 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12mH Unshielded Wirewound Inductor 257mA 10 Ohm Max Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AIAP-03-123K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AIAP-03-123K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| 3D Model | AIAP-03.pdf AIAP-03.stp | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Abracon LLC | |
| Series | AIAP-03 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 12mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 257mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AIAP-03-123K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AIAP-03-123K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Abracon LLC all series components. The condition of AIAP-03-123K is new and unused, you can buy AIAP-03-123K Abracon LLC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AIAP-03-123K.
| ETXH201VSN122MB35S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | ETXH201VSN122MB35S.pdf | |
| 170H0099 | FUSE W/MICROSWTCH 2A 250V TYPE K | 170H0099.pdf | |
| RSM06DTMD-S273 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | RSM06DTMD-S273.pdf | |
| ASA-6.140MHZ-L-T3 | 6.14MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 5mA Enable/Disable | ASA-6.140MHZ-L-T3.pdf | |
| 10ETS08STRL | Diode Standard 800V 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | 10ETS08STRL.pdf | |
| 2PD601ASW,115 | TRANS NPN 50V 0.1A SOT323 | 2PD601ASW,115.pdf | |
| TLV2474CPWPR | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-HTSSOP | TLV2474CPWPR.pdf | |
| BD45295G-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-SSOP | BD45295G-TR.pdf | |
| 50753371533670F | Panel Indicator | 50753371533670F.pdf | |
| ST4ETG503 | 50k Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | ST4ETG503.pdf | |
| GMM28DRYI | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GMM28DRYI.pdf | |
| RMA30DTMZ-S273 | CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD | RMA30DTMZ-S273.pdf |