| Manufacturer Part Number: | AA07S1200A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 7W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AA07S1200A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AA07S1200A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | AA07S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | AA07S | |
| Part Status | Active | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 583mA | |
| Power (Watts) | 7W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |
| Efficiency | 78% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.77" H (50.8mm x 25.4mm x 19.5mm) | |
| Power (Watts) - Max | 7W | |
| Line Regulation | ±0.5% | |
| Load Regulation | ±0.5% | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 54 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AA07S1200A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AA07S1200A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of AA07S1200A is new and unused, you can buy AA07S1200A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AA07S1200A.
| ECQ-P6153JU | 0.015µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP) Radial 0.768" L x 0.276" W (19.50mm x 7.00mm) | ECQ-P6153JU.pdf | |
| SIT1602BI-11-25S-25.000000D | 25MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 2.5V 4.2mA Standby (Power Down) | SIT1602BI-11-25S-25.000000D.pdf | |
| 501PBD-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501PBD-ADAF.pdf | |
| PIC24FJ32MC102T-I/ML | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ32MC102T-I/ML.pdf | |
| OPA4703EA/2K5G4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4703EA/2K5G4.pdf | |
| ELM 2-1.105 | LED MT SR VERT 1.105" 3MM 2LD | ELM 2-1.105.pdf | |
| VI-2NK-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-2NK-CX-F2.pdf | |
| MI-25V-MY-F3 | CONVERT DC/DC 155VIN 5.8VOUT 50W | MI-25V-MY-F3.pdf | |
| 2903328 | General Purpose with Socket Relay DPDT (2 Form C) DIN Rail | 2903328.pdf | |
| DPA4111 | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 16-DIP (0.300", 7.62mm), 4 Leads | DPA4111.pdf | |
| CA3102E32-15SWBA176 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3102E32-15SWBA176.pdf | |
| CTVS06RF-15-19AD | CTV 19C 19#20 PIN PLUG | CTVS06RF-15-19AD.pdf | |
| SQP500JB-18R | RES 18 OHM 5W 5% AXIAL | SQP500JB-18R.pdf | |
| CMF55178R00DHR6 | RES 178 OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF55178R00DHR6.pdf |