| Manufacturer Part Number: | AA07S0500A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 5V 7W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AA07S0500A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AA07S0500A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | AA07S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | AA07S | |
| Part Status | Active | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.4A | |
| Power (Watts) | 7W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |
| Efficiency | 73% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.77" H (50.8mm x 25.4mm x 19.5mm) | |
| Power (Watts) - Max | 7W | |
| Line Regulation | ±0.5% | |
| Load Regulation | ±0.5% | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 54 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AA07S0500A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AA07S0500A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of AA07S0500A is new and unused, you can buy AA07S0500A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AA07S0500A.
| M39003/01-5045 | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-5045.pdf | |
| 06035J4R3ABTTR | 4.3pF Thin Film Capacitor 50V 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035J4R3ABTTR.pdf | |
| LTC1604AIG#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 36-SSOP | LTC1604AIG#PBF.pdf | |
| PIC16F723-I/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16F723-I/SP.pdf | |
| SN74AS804BDWG4 | NAND Gate IC 6 Channel 20-SOIC | SN74AS804BDWG4.pdf | |
| TPS2069CDGN-2 | IC PWR DIST SWITCH SGL 8MSOP | TPS2069CDGN-2.pdf | |
| 4140 | SOCKET T1-3/4 RELAMPABLE SOCKET | 4140.pdf | |
| D38999/20MG41BA | CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT | D38999/20MG41BA.pdf | |
| KJB7T21F35PCL | 79 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T21F35PCL.pdf | |
| 31-208 | Adapter Coaxial Connector BNC Plug, Male Pin To BNC Jack, Female Socket (2) 50 Ohm | 31-208.pdf | |
| P50L-060P-RR5-DA | 60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Through Hole, Right Angle Gold | P50L-060P-RR5-DA.pdf | |
| 65823-163 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 65823-163.pdf | |
| FC0603E50R0FST1 | RES SMD 50 OHM 1% 1/8W 0603 | FC0603E50R0FST1.pdf | |
| 4816P-3-331/391LF | RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC | 4816P-3-331/391LF.pdf |