| Manufacturer Part Number: | AA04S0900A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 9V 4W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AA04S0900A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AA04S0900A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | AA04D and AA04S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | AA04S | |
| Part Status | Active | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 9V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 444mA | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OVP, SCP | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.44" L x 1.06" W x 0.67" H (36.5mm x 27.0mm x 17.1mm) | |
| Power (Watts) - Max | 4W | |
| Line Regulation | ±0.5% | |
| Load Regulation | ±0.5% | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 60 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AA04S0900A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AA04S0900A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of AA04S0900A is new and unused, you can buy AA04S0900A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AA04S0900A.
| B43890A9685M | 6.8µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | B43890A9685M.pdf | |
| 185474J63RHA-F | 0.47µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | 185474J63RHA-F.pdf | |
| P4KE24A-E3/54 | TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL | P4KE24A-E3/54.pdf | |
| 445I25J20M00000 | 20MHz ±20ppm Crystal 9pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I25J20M00000.pdf | |
| 28B0355-000 | Solid Free Hanging Ferrite Core 205 Ohm @ 100MHz ID 0.187" Dia (4.75mm) OD 0.354" Dia (9.00mm) Length 0.787" (20.00mm) | 28B0355-000.pdf | |
| 93LC46CX-E/SN | IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8SOIC | 93LC46CX-E/SN.pdf | |
| MAX757CSA+T | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX757CSA+T.pdf | |
| VE-JNK-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-JNK-IX-F4.pdf | |
| 66102-1 | Pin Contact Gold Crimp 20-24 AWG Stamped | 66102-1.pdf | |
| FH29BJ-70S-0.2SHW(99) | 70 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle | FH29BJ-70S-0.2SHW(99).pdf | |
| DF13C-14P-1.25V(21) | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Tin | DF13C-14P-1.25V(21).pdf | |
| 1696480000 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1696480000.pdf | |
| ERJ-S1TF1182U | RES SMD 11.8K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF1182U.pdf | |
| RLR07C4640FRRSL | RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C4640FRRSL.pdf |