| Manufacturer Part Number: | AA04D0512A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9060 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 5V 4W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AA04D0512A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AA04D0512A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | AA04D and AA04S Series | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | AA04D | |
| Part Status | Active | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | 5V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 250mA, 120mA | |
| Power (Watts) | 4W | |
| Power Supply Type | Switching (Closed Frame) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | OCP, OVP, SCP | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 60°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.44" L x 1.06" W x 0.67" H (36.5mm x 27.0mm x 17.1mm) | |
| Power (Watts) - Max | 4W | |
| Line Regulation | ±0.5% | |
| Load Regulation | ±0.5% | |
| Approvals | CE, UL | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 60 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AA04D0512A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AA04D0512A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of AA04D0512A is new and unused, you can buy AA04D0512A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AA04D0512A.
| 0603ZC101MAT2A | 100pF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 0603ZC101MAT2A.pdf | |
| RBM24DRMI | CONN EDGECARD 48POS .156 SQ WW | RBM24DRMI.pdf | |
| 2SK3476(TE12L,Q) | RF Mosfet N-Channel 7.2V 500mA 520MHz 11.4dB 7W PW-X | 2SK3476(TE12L,Q).pdf | |
| CS47024C-CQZ | IC AUDIO SOC SGL 32BIT 100-LQFP | CS47024C-CQZ.pdf | |
| IR4302MTRPBF | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 44-PQFN (7x7) | IR4302MTRPBF.pdf | |
| M29F400BT55N1 | IC FLASH 4MBIT 55NS 48TSOP | M29F400BT55N1.pdf | |
| FL2951WL7G | Incandescent Panel Indicator Green Diffused 12V Round with Flat Top Wire Leads - 8" (203.20mm) | FL2951WL7G.pdf | |
| VI-B6M-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W | VI-B6M-MV-F3.pdf | |
| MAX11040DB+ | MAX11040 - 24 Bit 64k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | MAX11040DB+.pdf | |
| RR1220P-1070-D-M | RES SMD 107 OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-1070-D-M.pdf | |
| DDMME50SE | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DDMME50SE.pdf | |
| 2-647141-7 | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2-647141-7.pdf | |
| 1606040000 | 7 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 135° Through Hole | 1606040000.pdf |