| Manufacturer Part Number: | 98424-S52-40A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-S52-40A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-S52-40A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Basics+ Non Rohs 25/Jul/2007 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 40 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 15µin (0.38µm) | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-S52-40A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-S52-40A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-S52-40A is new and unused, you can buy 98424-S52-40A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-S52-40A.
| 51721-10004807AALF | PWRBLADE R/A LF HDR | 51721-10004807AALF.pdf | |
| R0844 | Adapter Connector BNC Female To Phono (RCA) Plug Silver | R0844.pdf | |
| EEM06DRSS | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | EEM06DRSS.pdf | |
| JANTX1N4961C | Zener Diode 13V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JANTX1N4961C.pdf | |
| LT1462ACS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1462ACS8#PBF.pdf | |
| 3329P-DK9-200 | 20 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3329P-DK9-200.pdf | |
| AIB30-14SA-7PS | GT 7C 7#16S PIN RECP WALL | AIB30-14SA-7PS.pdf | |
| 97-3106B24-11SW-417 | AB 9C 6#12, 3#8 SKT PLUG | 97-3106B24-11SW-417.pdf | |
| 8638PSS4006LF | D-Sub Contact Female Socket Gold 8 AWG Solder Cup Machined | 8638PSS4006LF.pdf | |
| 1132010000 | Plug Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Position Shielded Cat6a IDC | 1132010000.pdf | |
| 77315-401-18LF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 77315-401-18LF.pdf | |
| 803-43-066-62-001000 | 66 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-43-066-62-001000.pdf | |
| RT0805CRD0710K5L | RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD0710K5L.pdf | |
| CRCW02011K40FNED | RES SMD 1.4K OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW02011K40FNED.pdf | |
| MBA02040C4700DC100 | RES 470 OHM 0.4W 0.5% AXIAL | MBA02040C4700DC100.pdf |