| Manufacturer Part Number: | 98424-S52-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-S52-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-S52-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 15µin (0.38µm) | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-S52-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-S52-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-S52-06A is new and unused, you can buy 98424-S52-06A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-S52-06A.
| M39003/01-7269H | 1.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-7269H.pdf | |
| GBA30DRMN-S288 | CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND | GBA30DRMN-S288.pdf | |
| BB-150.000MCE-T | 150MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 80mA Enable/Disable | BB-150.000MCE-T.pdf | |
| BTA312-600CT,127 | TRIAC 600V 12A TO220AB | BTA312-600CT,127.pdf | |
| TP3054WMX/NOPB | PCM, Filter Interface Serial 16-SOIC | TP3054WMX/NOPB.pdf | |
| SC16C550BIB48,157 | IC UART SINGLE W/FIFO 48-LQFP | SC16C550BIB48,157.pdf | |
| AT3228ZG10ZS-RV | LED Lighting Color - Green 530nm (Typ) 1211 (3228 Metric) | AT3228ZG10ZS-RV.pdf | |
| MHBAWT-0000-000C0UB240H | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Neutral 4000K 2-Step MacAdam Ellipse 9V 480mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000C0UB240H.pdf | |
| VE-B6N-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VE-B6N-CY-F4.pdf | |
| V72A28T400BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V72A28T400BS3.pdf | |
| RT1206FRD07348RL | RES SMD 348 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRD07348RL.pdf | |
| 20021121-00008C1LF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021121-00008C1LF.pdf | |
| 431215-09-0 | 9 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 431215-09-0.pdf |