| Manufacturer Part Number: | 98424-G52-08A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-G52-08A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-G52-08A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 8 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-G52-08A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-G52-08A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-G52-08A is new and unused, you can buy 98424-G52-08A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-G52-08A.
| PZM4.7NB1,115 | Zener Diode 4.7V 300mW ±2% Surface Mount SMT3 | PZM4.7NB1,115.pdf | |
| AO4404B | MOSFET N-CH 30V 8.5A 8-SOIC | AO4404B.pdf | |
| S0402-22NJ1S | 22nH Unshielded Wirewound Inductor 400mA 350 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-22NJ1S.pdf | |
| TL072ACP | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TL072ACP.pdf | |
| BQ2201SNG4 | IC SRAM NONVOLATILE CNTRLR 8SOIC | BQ2201SNG4.pdf | |
| MAX6444US44L+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-143-4 | MAX6444US44L+T.pdf | |
| VE-241-EV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VE-241-EV-F4.pdf | |
| V24C36M50BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | V24C36M50BF2.pdf | |
| PT04SE14-19S | PTSE 19C 19#20 SKT RECP | PT04SE14-19S.pdf | |
| TR10AAD | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 9/16-24 UNEF-2B 10 | TR10AAD.pdf | |
| 1241050-3 | 6 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 1241050-3.pdf | |
| T38428-19-0 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38428-19-0.pdf | |
| Y14880R00600B9W | RES SMD 0.006 OHM 0.1% 3W 3637 | Y14880R00600B9W.pdf | |
| CRCW080510K5DKEAP | RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 | CRCW080510K5DKEAP.pdf |