| Manufacturer Part Number: | 98424-G52-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-G52-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-G52-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-G52-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-G52-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-G52-06A is new and unused, you can buy 98424-G52-06A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-G52-06A.
| HVMLS601M150EA1C | 600µF 150V Aluminum Capacitors FlatPack 261 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS601M150EA1C.pdf | |
| MP6KE43AE3 | TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC T18 | MP6KE43AE3.pdf | |
| DMN6140L-13 | MOSFET N-CH 60V 1.6A SOT23 | DMN6140L-13.pdf | |
| TMS320DM335DZCE216 | IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA | TMS320DM335DZCE216.pdf | |
| SPHWH2L3D30DD4RTM3 | LED Lighting LH351B White, Cool 5000K 2.8V 350mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | SPHWH2L3D30DD4RTM3.pdf | |
| MKS2P DC6 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 6VDC Coil Socketable | MKS2P DC6.pdf | |
| AYM36DRSH-S288 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | AYM36DRSH-S288.pdf | |
| TSW-101-05-G-D | 2 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Gold | TSW-101-05-G-D.pdf | |
| 929667-04-26-I | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929667-04-26-I.pdf | |
| 65474-002LF | 2 (1 x 2) Position Shunt Connector Blue Closed Top 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT™ | 65474-002LF.pdf | |
| ERJ-S08F4641V | RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F4641V.pdf | |
| 766141221G | RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC | 766141221G.pdf | |
| RN60D5363FRSL | RES 536K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D5363FRSL.pdf |