| Manufacturer Part Number: | 98424-F52-06A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-F52-06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-F52-06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Basics+ Non Rohs 25/Jul/2007 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 6 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-F52-06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-F52-06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-F52-06A is new and unused, you can buy 98424-F52-06A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-F52-06A.
| BFC247056473 | 0.047µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC247056473.pdf | |
| IDLBXPK11-40159-150 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | IDLBXPK11-40159-150.pdf | |
| 1.5KE6.8C-E3/54 | TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE | 1.5KE6.8C-E3/54.pdf | |
| LTC1348CG#PBF | 3/5 Transceiver Full RS232 28-SSOP | LTC1348CG#PBF.pdf | |
| TC4422ESM | IC MOSFET DVR 9A HS N-INV 8-SOIJ | TC4422ESM.pdf | |
| CRCW06032K61FKEA | RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06032K61FKEA.pdf | |
| C48-06R18-31S9-106 | 26500 31C 31#20 SKT PLUG | C48-06R18-31S9-106.pdf | |
| BZV49/Z0000/69 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In | BZV49/Z0000/69.pdf | |
| 1-776261-2 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.157" (4.00mm) Panel Mount, Through Hole Gold-Palladium | 1-776261-2.pdf | |
| 803-83-058-10-216101 | 58 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-058-10-216101.pdf | |
| 1123371-1 | 16 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.098" (2.50mm) | 1123371-1.pdf | |
| 176116-6 | 12 Position Rectangular Housing Connector Plug Gray | 176116-6.pdf |