| Manufacturer Part Number: | 98424-F52-04A |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 98424-F52-04A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-98424-F52-04A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Mezzselect Tool - Another Geek Moment | |
| Featured Product | MezzSelect | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 4 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | Flash | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 750 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 98424-F52-04A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
98424-F52-04A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 98424-F52-04A is new and unused, you can buy 98424-F52-04A Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 98424-F52-04A.
| 06031A8R2JAT4A | 8.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031A8R2JAT4A.pdf | |
| ACC10DRMI | CONN EDGECARD 20POS .100" | ACC10DRMI.pdf | |
| LAL04NA391K | 390µH Unshielded Inductor 133mA 7 Ohm Max Axial | LAL04NA391K.pdf | |
| 8N3QV01EG-0169CDI8 | VCXO IC 148.5MHz, 148.35MHz, 148.5MHz, 148.35MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0169CDI8.pdf | |
| THS4511RGTT | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 16-QFN (3x3) | THS4511RGTT.pdf | |
| 74VHCT238ATTR | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-TSSOP | 74VHCT238ATTR.pdf | |
| FAN2558S33X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 180mA SOT-23-5 | FAN2558S33X.pdf | |
| VI-J6P-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VI-J6P-MW-F1.pdf | |
| RE0402BRE07365KL | RES SMD 365K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RE0402BRE07365KL.pdf | |
| GTC01CFZ24-22S | GT 4C 4#8 SKT RECP LINE | GTC01CFZ24-22S.pdf | |
| 929647-08-02-EU | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929647-08-02-EU.pdf | |
| RT1206DRD076K65L | RES SMD 6.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRD076K65L.pdf |