| Manufacturer Part Number: | 95615-034K |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 95615-034K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-95615-034K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | HPL 522 577 578-& 538-559 12/Dec/2013 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | Minitek® MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 34 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Contact Mating Length | 0.157" (4.00mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | Polarizing Key | |
| Contact Finish | Gold, GXT™ | |
| Contact Finish Thickness | 8µin (0.20µm) | |
| Color | Cream | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 95615-034K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
95615-034K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 95615-034K is new and unused, you can buy 95615-034K Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 95615-034K.
| 715P4725800LA3 | ORANGE DROP | 715P4725800LA3.pdf | |
| 10D27R | FUSE-D2 10A F GR 500VAC E27 | 10D27R.pdf | |
| EBC15DPFS | CONN EDGECARD 30POS .100" | EBC15DPFS.pdf | |
| GEC08DRES-S93 | CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET | GEC08DRES-S93.pdf | |
| DS2Y-S-DC12V-TB | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | DS2Y-S-DC12V-TB.pdf | |
| RT0603DRE0756KL | RES SMD 56K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0756KL.pdf | |
| FMP.2M.308.XLCT | CONN INLINE PLUG | FMP.2M.308.XLCT.pdf | |
| 242201RP | Adapter Coaxial Connector RP-SMA Jack, Male Pin To Ultra Miniature Coaxial Jack, Male Pin 50 Ohm | 242201RP.pdf | |
| TSW-111-17-G-S | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-111-17-G-S.pdf | |
| PXC28SFAN | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PXC28SFAN.pdf | |
| M55342H06B4B87RWS | RES SMD 4.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342H06B4B87RWS.pdf | |
| RG3216N-6040-B-T1 | RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-6040-B-T1.pdf |