| Manufacturer Part Number: | 95157-126V |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 95157-126V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-95157-126V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 26 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 185 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 95157-126V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
95157-126V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 95157-126V is new and unused, you can buy 95157-126V Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 95157-126V.
| GRM1887U1H6R7DZ01D | 6.7pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1887U1H6R7DZ01D.pdf | |
| 199D106X0050F6V1E3 | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 0.378" Dia (9.60mm) | 199D106X0050F6V1E3.pdf | |
| RUSBF090 | FUSE USB RESETTABLE 0.90A HOLD | RUSBF090.pdf | |
| 30KPA84A-B | TVS DIODE 84VWM 139.2VC P600 | 30KPA84A-B.pdf | |
| 8N3SV76EC-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0084CDI8.pdf | |
| LTC2619CGN-1#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 16-SSOP | LTC2619CGN-1#TRPBF.pdf | |
| VE-J2Z-MZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W | VE-J2Z-MZ-F1.pdf | |
| UMFT220XB-01 | FT220X USBmadeEZ-FIFO, FT-X, X-Chip Series Interface, USB 2.0 to 4bit SPI/FT1248 (Parallel Interface) Evaluation Board | UMFT220XB-01.pdf | |
| MS27466T17B26SA | 26 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27466T17B26SA.pdf | |
| 97-3108A20-17S-940 | AB 6C 1#16, 5#12 SKT PLUG | 97-3108A20-17S-940.pdf | |
| D38999/24FD97JB | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24FD97JB.pdf | |
| 5767055-2 | 76 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Board Edge, Straddle Mount Gold | 5767055-2.pdf | |
| RT0402BRE07402RL | RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRE07402RL.pdf | |
| RP1608S-100-J | RES SMD 10 OHM 5% 1/5W 0603 | RP1608S-100-J.pdf |