| Manufacturer Part Number: | 95157-114V |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Product Category: | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 95157-114V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-95157-114V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Manufacturer | Amphenol FCI | |
| Series | BERGSTIK® II, MezzSelect™, Basics+ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 14 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.230" (5.84mm) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination | Solder | |
| Fastening Type | - | |
| Features | - | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Black | |
| Standard Package | 370 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 95157-114V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
95157-114V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Amphenol FCI all series components. The condition of 95157-114V is new and unused, you can buy 95157-114V Amphenol FCI with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 95157-114V.
| B32563J6155K | 1.5µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP 0.945" L x 0.406" W (24.00mm x 10.30mm) | B32563J6155K.pdf | |
| ASTMHTE-16.000MHZ-AC-E-T3 | 16MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTE-16.000MHZ-AC-E-T3.pdf | |
| PUMH16,115 | TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMH16,115.pdf | |
| VSMB2943GX01 | Infrared (IR) Emitter 940nm 1.35V 100mA 20mW/sr @ 100mA 50° 2-SMD, Gull Wing | VSMB2943GX01.pdf | |
| V110A36M300BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W | V110A36M300BN2.pdf | |
| HS25 15R F | RES CHAS MNT 15 OHM 1% 25W | HS25 15R F.pdf | |
| 025-9528-000 | DUST CAP FOR MDM-21P ANTISTATIC | 025-9528-000.pdf | |
| M80-4803442 | 34 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG | M80-4803442.pdf | |
| KF14105000J0G | 350 TB PCB CONNECTOR | KF14105000J0G.pdf | |
| RG1005N-3650-C-T10 | RES SMD 365 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RG1005N-3650-C-T10.pdf |